2008. november 5., szerda

Az igazi Imre

Az igazi Imre
november 5. 15:01


A magyar ifjúság védőszentje születésének ezredik évfordulójához kapcsolódóan jelent meg a székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadásában a Szent Imre 1000 éve című tanulmánykötet. A kiadvány – az azonos címen nagy sikerrel megrendezett kiállításhoz hasonlóan – elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Bizottságának Opus mirabile 2007-díját ez év októberében.

A kötet alapját a 2007 márciusában Székesfehérváron megrendezett tudományos konferencia előadásai adják, melyek Szent Imre alakjának és tiszteletének változásait mutatták be az évszázadok folyamán. A szerkesztők – Kerny Terézia és Smohay András – ezt az anyagot egészítették ki újabb kutatási eredmények, eddig ismeretlen adatok és dokumentumok közreadásával, így értékes tanulmányokat olvashatunk a magyar szentek fogalmának alakulásáról a XV–XVII. században, ábrázolásukról román ortodox templomokban, Szent Imre alakjáról a magyar zenetörténetben és a kortárs művészetben. Külön fejezet foglalkozik Imre herceg emlékműveinek sorsával.

A tanulmányokat követő színes illusztrációk nem csupán a kiállításon szereplő műveket foglalják magukban, hanem azokat az alkotásokat is, amelyek helyhiány vagy más okok miatt a tárlaton nem szerepeltek, de kultusztörténeti és művészettörténeti szempontból jelentősek. A fényképeket térkép és jegyzék követi azon Kárpát-medencei településeket feltüntetve, ahol a XI. századtól napjainkig Szent Imre tiszteletére templomot vagy kápolnát emeltek. A kézirat lezárásáig azonosítatlan, az évszázadok viharaiban elpusztult templomokat külön felsorolás tartalmazza. A függelékben a katalógus összesítő jegyzéke, válogatott bibliográfia, a tanulmányokhoz személy- és helységnévmutató található.

A kötetet DVD-melléklete eddig egyedülálló gazdagságú, teljességre törekvő adattárat tartalmaz Szent Imre középkori emlékeiről. Az ezernél több fényképfelvételt, tíz filmet, valamint hangzóanyagokat és kiváló szerzők írásait tartalmazó digitális katalógus az oktatásban és a múzeumpedagógiában segédanyagként is hasznosítható. Az egymást kiegészítő, de önálló egységet alkotó kiadványok kizárólag a Barátok Boltjában vásárolhatók és rendelhetők meg (8000 Székesfehérvár, Városház tér 4.; e-mail: baratokboltja[kukac]szfvar.katolikus.hu).

katolikus.hu/Magyar Kurír


© Híreink „Magyar Kurír” forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók.

Imaóra a betegekért

Imaóra a betegekért
november 5. 15:40


November 5-én, szerdán este 6 órakor a Sant'Egidio Közösség imaórát tart a betegek gyógyulásáért a Váci utcai Szent Mihály-templomban.

„Annak az apának a hitével akarunk Jézushoz fordulni, akinek a fiát a tanítványok nem tudták meggyógyítani. Kérjük az Urat, hogy segítsen hitetlenségünkön, mert minden lehetséges annak, aki hisz. Vannak bajok, amelyeket csak az imádság erejével lehet orvosolni. És aki hisz, az imádkozik. Betegeink nevét az Isten igéjének meghallgatása előtt cédulákra írva a Szent Arc ikonja elé helyezzük, hogy Krisztus irgalmas tekintete forduljon feléjük” – áll a Szent Egyed Közösség meghívójában.

Időpont és helyszín: november 5., 18 óra
Szent Mihály templom, Budapest V. ker., Váci utca

Sant’Egidio Közösség/Magyar Kurír


© Híreink „Magyar Kurír” forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók.

Szent Imre

Szent Imre

Legyetek éberek – figyelmeztet minket Jézus az evangéliumban, mert nem tudjuk, hogy mikor jön el Urunk. Szent Imre herceg, akit fiatalon és váratlanul ért a halál, éber volt, s tudta, hogy bármikor találkozhat az Úrral. Talán annak is volt köszönhető ez, hogy rendkívül nagy gondot fordítottak nevelésére, amelynek a trónörököshöz méltó királyi erények és a tudományok elsajátítása mellett helyet kapott a hitre és a lelki életre való nevelés is, hiszen tanítója Szent Gellért volt. Korunkban is legalább ekkora figyelmet kell szentelni minden gyermek nevelésére és lelki fejlődésére, ügyelve arra, hogy a világi tanulmányoknál fontosabb legyen az imádság és az életszentségre való törekvés. (Adoremus 2005.)
További gondolatok...

Szent Imre herceg

2008. november 5. - Szerda,
Szent Imre herceg

Abban az időben Jézus így szólt tanítványaihoz:
"Csípőtök legyen felövezve, kezetekben pedig égő gyertya legyen.
Hasonlítsatok az olyan emberekhez, akik urukra várnak, hogy mihelyt
megérkezik a menyegzőről és zörget, rögtön ajtót nyissanak neki. Boldogok
azok a szolgák, akiket uruk megérkezésekor ébren talál. Bizony, mondom
nektek, felövezi magát, asztalhoz ülteti őket, körüljár és felszolgál
nekik. És ha a második vagy a harmadik őrváltáskor érkezve is így találja
őket, boldogok azok a szolgák.
Gondoljátok meg: ha tudná a házigazda, hogy melyik órában jön a tolvaj,
nem engedné betörni házába. Éberen várjátok tehát az Emberfiát, mert eljön
abban az órában, amikor nem is gondoljátok."
Lk 12,35-40

Elmélkedés:

Az evangéliumi példázatban szereplő szolgákat Jézus boldognak nevezi.
Egyrészt az Úrra való várakozás tölti el őket boldogsággal, amely
várakozás bizonyára több mint egyszerű kötelességteljesítés. Másodszor
azért lehetnek boldogok az éber szolgák, mert feladatukat teljesítették, s
most jutalomra számíthatnak az Úrtól. Harmadszor pedig azért boldogok,
mert maga az Úr szolgák nekik.
Az Úr Jézussal való elkerülhetetlen találkozás már előre boldogsággal tölt
el minket is, akik annak tudatában élünk, hogy bármikor bekövetkezhet ez a
találkozás. Tudjuk, hogy égi jutalomra csak akkor számíthatunk, ha tiszta
lélekkel várjuk a találkozás napját.
(Horváth István Sándor)



Imádság:

Urunk, irgalmas Isten, szentséges, hatalmas, te vagy a békesség, te vagy
az egység, te vagy a tisztaság, te vagy a jóság. Atyja és Ura vagy
mindazoknak, akik szívükben békés gondolatokat táplálnak. Adj nekünk
alázatosságot, reményt és erős hitet! Add, hogy a szeretet Lelke, a te
Lelked éltessen minket;- segíts egymáshoz tiszta szeretetben közelednünk,
mert ez minden parancs foglalata és beteljesítése! Segíts, hogy a békesség
és az egyetértés fiai legyünk, és így méltók legyünk arra, hogy boldognak
nevezzen minket szent Fiad! Általa és vele legyen neked dicsőség és
hatalom, a jóságos Szentlélekkel együtt!
Jeruzsálemi Szent Cirill
______________________________

Szent Imre herceg

Éberség és tisztaság

2008. november 5. Harmincegyedik évközi hét – Szerda

Szent Imre herceg

Fejéregyházi Tamás LC

Lk 12, 35-40.

Legyen a csípőtök felövezve, a lámpásotok pedig meggyújtva. Hasonlítsatok azokhoz az emberekhez, akik urukat várják, mikor visszatér a menyegzőről, hogy mihelyt jön és zörget, azonnal ajtót nyissanak neki. Boldogok azok a szolgák, akiket az úr ébren talál, amikor megérkezik. Bizony, mondom nektek: felövezi magát, asztalhoz ülteti őket, aztán megy, és kiszolgálja őket. S ha a második őrváltáskor vagy a harmadik őrváltáskor jön, és így találja őket, boldogok azok a szolgák. Azt is tudjátok meg: ha tudná a házigazda, hogy melyik órában jön a tolvaj, nem engedné betörni a házába. Ti is legyetek készen, mert amelyik órában nem is gondoljátok, eljön az Emberfia.''

Bevezető ima: Szent Imre valószínűleg nem gondolta, hogy 24 évesen eljön érte az Emberfia, ám az Egyház, azzal, hogy szentté avatta, tanúsítja nekünk, hogy fiatal kora ellenére ő készen állt. A fényes karrier előtt álló, köztiszteletnek örvendő ifjú herceg korai halála ellenére teljes életet élt, és maradandó örökséget hagyott ránk. Emléknapja remek alkalom megkérdezni a magyar ifjúság védőszentjét arról, mit tegyünk, hogy mi is hű és okos intézőnek bizonyuljunk. Hogyan válhatunk hasonlóvá azokhoz a szolgákhoz, akiket az Úr ébren talál, amikor megérkezik. Bár nem tudjuk, hogyan és miképpen jön majd el közénk, nem ismerjük sem a napot, sem az órát, Jézus szavai bizonyosságot adnak arról, hogy boldog az a szolga, akit ura munkában talál. Hála neked Urunk, hogy adtál magyar nemzetünknek szentéletű fiatalokat. Legyen Szent Imre mindig a magyar ifjúság példaképe!

Kérés: Uram, hadd legyek én is hűséges szolgád életem minden pillanatában.

1. Mihelyt jön és zörget, azonnal ajtót nyissanak neki…asztalhoz ülteti őket. Jézus ezen szavai egybecsengeni látszanak a Jelenések könyvével: Íme, az ajtónál állok és zörgetek. Ha valaki meghallja szavamat, és kinyitja nekem az ajtót, bemegyek hozzá, vele étkezem, és ő énvelem (Jel 3,14). Jézus az, aki az ajtónál áll és zörget, ahogy Jézus az Úr, akit a szolgái virrasztva várnak. Ezen soroknak nyilvánvalóan van egy eszkatológikus, a végidőkre vonatkozó értelmezése, de tagadhatatlanul a mára is utalnak. Jézus eljövetele, megérkezése nemcsak az idők végezetével, nemcsak a saját földi életünk végével és az azt követő személyes ítélettel következik be. Jézus ma, minden nap, és egész nap zörget a szívünk ajtaján, és bebocsátást kér oda. Zörget az eseményeken keresztül, zörget a környezetünkben élő emberek szavai és tettei által, zörget az elcsendesedés és az imádság meghitt pillanataiban, amikor engedjük, hogy a lelkiismeretünkben - az ember ezen legrejtettebb magvában és szentélyében, ahol egyedül van az Istennel - az Úr szava visszhangozzék (vö. Gaudium et Spes, 16).

2. Jézus nemcsak belépni akar a szívünkbe, hanem be akarja tölteni azt. Jézus Szent Imre szívét és létét is teljesen betöltötte, erre következtethetünk a szent éjszakába nyúló imádságain és engesztelésein keresztül. Tagadhatatlan azonban, hogy vannak akadályok, amik gátolják, hogy Isten szabadon járkáljon lelkünk kertjében (vö. Ter 3,8). Ezeket az akadályokat röviden csokorba is szedhetjük. Első helyen talán a belső csend hiánya említhető, a zaj és a szétszórtság állapota. Azt hisszük sokszor, hogy a csend a beszéd mellőzését jelenti, holott az valójában az Istenre hallgatás és a vele való beszélgetés alkalma. A belső elcsendesedésre képtelen lélek automatikusan kizárja Jézust a szívéből, mert nem hallja meg a zörgető Mestert. Nem engedjük be Istent lelkünkbe akkor sem, amikor a szívünk megkeményedik és kiég, ahelyett, hogy szelíd és jóságos maradna mindenki felé. Megtörténhet, hogy nem akarjuk beengedni Jézust a szívünkbe, mert félünk tőle: félünk, hogy elveszi a szabadságunkat, hogy felforgatja az életünket, hogy kiveszi a kezünkből az irányítást. Innen már csak egy lépés, hogy mi is apró Heródesekké váljunk, akik Jézus növekedésében saját hanyatlásukat vélik felfedezni. Előfordulhat, hogy bár ajtót nyitunk neki, Jézus csak egy a sok közül, akit beengedünk, és nem az egyedüli, habár tudjuk, hogy Isten egyedül elég. Mi inkább a vigasztalást, a baráti kapcsolatok melegét, mások elismerését keressük, biztonságunkat a pénz, a befolyás, a kapcsolatrendszer, vagy a sikerorientált élet homokjára építjük. Jézus csak egy a megváltók közül, egy „ha-minden-kötél-szakad” megoldás. Nem nyitunk ajtót, amikor elfelejtjük, hogy sok hasznos dolog van, de csak egy szükséges; vagy amikor az Egyházban csak az intézményt, a hibákat, az emberi gyengeségeket, a rideg parancsolatokat látjuk, és nem pedig Krisztus misztikus testét, ami felé a szeretettel és a hit engedelmességével fordulunk.

3. Szent Imre a példakép. Az ő tiszta és szűzi élete még egy fontos dologra irányítja rá figyelmünket. A tisztaság erénye előkészít a Jézussal való találkozásra, azáltal, hogy megadja a belső szabadságot, hogy önzetlenül tudjuk szeretni Istent és embertársainkat; ez az erény diadal az emberi kapcsolatokban, mert megtanít személyként - és nem tárgyként - kezelni a másikat. Jézus szavai a Hegyi Beszédben átütő erejűek: boldogok a szívükben tiszták, mert ők látni fogják az Istent (Mt 5, 8). Ahol nincs tisztaság, ott az Istennel való viszony elhidegül, és egyben képtelenné válok arra, hogy meglássam a másikban az emberi gyengeségeken túl az isteni képmást. A test tisztasága kihívás nemcsak a szerzeteseknek, hanem mindazon világi hívőknek is, akik Istent meg akarják tapasztalni. A test tisztasága azonban feltételezi a szív tisztaságát, azaz a szándék és a gondolatok tisztaságát. Maga Jézus emlékeztet rá, hogy a szívből fakadnak a legkülönfélébb bűnök, kezdve a paráznasággal.

Beszélgetés Krisztussal: Urunk, Szent Imre ünnepnapján kérjük az ő közbenjárását, ill. a Szűzanya segítségét, akihez Szent Imre is mindig nagy tisztelettel volt, hogy tegyen minket tiszta és nyitott szívűekké, hogy meghalljuk és követni tudjuk Isten hívását és akaratát a mai napon és életünk hátralévő szakaszában.

Elhatározás: A nap folyamán felteszem az imádságban a kérdést: „Mit akarsz Uram, hogy tegyek?”


A Pápa ima szándéka 2008. november hónapra:

Hogy a szentek szeretetről tett tanúsága megerősítse a keresztényeket Isten és felebarátaik szolgálatában, Krisztus mintájára, aki nem azért jött, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy Ő szolgáljon.
Hogy a gazdag kultúrájú és ősi lelkiségi formákban bővelkedő Ázsia keresztény közösségei Krisztus arcát szemlélve találják meg Urunk hirdetésének legjobb útját az evangéliumhoz való teljes hűségben.


Segít ez a szolgálat önnek? Szívesen segítené szolgálatunkat?

Elsősorban azzal teheti meg, ha másnak is ajánlja a napi elmélkedéseket, azonban örömmel fogadunk minden anyagi támogatást is, amelyek segítik missziós tevékenységeinket.

Missio Christi Alapítvány

Adószám: 18254589-1-43

CIB Bank 11100908-18254589-10000001


--~--~---------~--~----~------
------~-------~--~----~
Ez a Vándor Evangélium apostoli imaszolgálat levelezőlistája.
A Vándor Evangélium program ebben az évben a Szentírás évét segíti.

Amennyiben kérdése van a leírtakkal kapcsolatban, az alábbi e-mailcímen felteheti: info@vandorevangelium.hu

www.vandorevangelium.hu
-~----------~----~----~----~------~----~------~--~---

Vendégkönyv

Subscribe in a Reader

Térkép

Powered By Blogger

Bible

PayPerPost, Inc

PPP Direct

PayPerPost, Inc

PPP Direct

Fogarasi Levente

Fogarasi Levente
Születésnapom
Powered By Blogger